Yazılarım, Makale Çevirilerim
Radyo Tarihinden: Radyoda Jimnastik Programları

Televizyonlarda özellikle sabah saatlerinde görmeye alıştığımız; aerobik, yoga gibi beden egzersizlerini izleyiciye de uygulatarak sergileyen programların bir benzeri, 6 Temmuz 1942’de Ankara Radyosu’nda yayınlanmaya başlamıştı. Zamanın “Radyo” dergisinin 15 Temmuz tarihli sekizinci sayısında bu yayınlar şöyle duyurulmaktaydı...

“Kuvvetli milletler, kuvvetli ve sıhhatli yurttaşlara dayanır. Milletçe kuvvetli olmak için, tek tek hepimiz sıhhatli ve kuvvetli olmalıyız. Sıhhatli ve kuvvetli olmak için yiyip içmek, dinlenmek kâfi değildir. Sağlığın birinci şartı vücuda bakmaktır.

Vücut bakımı alışkanlığını, kendimizde tesis etmeliyiz. Radyonuz, “Vücudumuzu Çalıştıralım” adı altında bir servis açtı. Mütehassıs beden terbiyesi ve spor öğretmenleri size her sabah jimnastik dersleri veriyor. Altı Temmuz sabahından beri devam eden bu dersleri takip ediyor musunuz?”

“Radyo” dergisinin 15 Ağustos 1942 tarihli sayısının kapağında da, “Vücudumuzu Çalıştıralım” programının yayını sırasında çekilmiş bir fotoğrafa yer verilmişti. Fotoğrafta, şık giyimli bir hanım spor öğretmeni, mikrofonun bir yanında yer alıyordu. Mikrofonun diğer tarafında ise, şortları, beyaz spor ayakkabıları ve kolsuz tişörtleriyle iki erkek, bir hanım sporcu jimnastik hareketlerini uygulamaktaydı. Bu fotoğraftan anlaşıldığına göre, her programda spor öğretmeni hareketlerin nasıl yapılacağını anlatırken, stüdyodaki sporcular da hareketlerin uygulamasını yapmaktaydı. İç sayfalarda yer alan bir yazı bir fotoğraflarla da, programda anlatılan hareketlere yer veriliyor, herhalde böylece, programa daha fazla dinleyicinin aktif olarak katılması sağlanmaya çalışılıyordu. “Programın tertibinde kadın-erkek her yaştaki insanın yapabilmesi ve faydalanabilmesi esas tutulmakta ve hareketler buna göre seçilmektedir.”deniyordu dergide. Her program iki hafta devam etmek üzere bir öğretmen tarafından tatbik edilmekte ve bu suretle sağlığını seven dinleyiciler her yeni programda karşılarında değişik bir öğretmen bulmaktaydılar. “Uzviyetin su, yiyecek, hava, güneş, uyku gibi mühim ve müphem ihtiyaçlarından birini teşkil eden ‘hareket’ gıdasını verecek” bu programın, Maarif Vekilliği tarafından idare edildiği belirtiliyordu.

Bu uygulamalı spor programı ne kadar ilgi gördü, ne zamana kadar yayınlandı bilmiyoruz. İzleyicilerin, stüdyoda yapılan hareketleri göremeden hayalinde canlandırarak radyoları başında uygulamaya çalıştığı ve radyo tarihimizin ilginç bölümlerinden biri olan “Vücudumuzu Çalıştıralım” programı, şimdi sadece yaşlı bireylerin anılarında ve dergilerin tozlu sayfalarında kaldı...