Yazılarım, Makale Çevirilerim
Zeki Müren ile Başbaşa


“Zeki Müren İle Başbaşa" isimli üç albüm, bir radyo sanatçısı olarak ünlenen Zeki Müren’in, 1963 yılından itibaren yaptığı bazı kayıtları içeriyor. Bu kayıtların hikayesi şöyle: 1959 yılında, Kemal Cündübeyoğlu, “Band Reklam” adında bir reklam şirketi kurar. O yıllar, reklam şirketlerinin ya gazete ilanları yaptığı ya da radyoya reklam programları hazırladığı yıllardır. Band Reklam, ağırlıklı olarak bu ikincisini yapmakta, yani radyo reklam programları hazırlamaktadır. Bu programlar TRT’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Çukurova, Trabzon gibi bölge radyolarında eş zamanlı olarak yayınlanır. Programın sürekli solisti Zeki Müren, adı da “Zeki Müren İle Başbaşa"dır.

Band Reklam ve Zeki Müren beraberliği tam 15 yıl sürer. Zeki Müren, her hafta yayınlanan bu programlar için Band Reklam’ın stüdyolarında, dönemin en seçkin saz sanatçıları eşliğinde pek çok şarkı seslendirmiştir. 70’li yıllarda televizyonun hayatımıza girmesiyle beraber, radyo reklam programcılığı da krize girer. Kemal Cündübeyoğlu, 1978 yılında şirketin reklam yayınlarını sona erdirir. Zeki Müren’le kayıtlar 1975 yılında durmuştur zaten.

1963 yılından itibaren yapılan Zeki Müren kayıtları, Band Reklam bürosunun ve stüdyosunun olduğu Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı’nın, şimdilerde bir restorana dönüştürülen en üst katındaki depoda muhafaza edilmiştir. Yıllar sonra, bu kayıtların yer aldığı bantlar ve belgeler, kolilerle depodan Cündübeyoğlu ailesinin evine taşınır.

Kayıtlar, şans eseri olarak, çok iyi korunmuştur. Piyasada da çoğu yoktur bu şarkıların. Üstelik şarkıların tümü, zamanında TRT denetiminden geçip onaylanmış, güvenilir kayıtlardır. Böylece, 1983 yılında vefat eden Kemal Cündübeyoğlu’nun ailesi, bu kayıtların piyasaya çıkarılması, tüm müzikseverlerle paylaşılması için neler yapılabileceğini araştırmaya başlar. Sonuç olarak, Artvizyon şirketiyle anlaşılarak, “Band Reklam-Zeki Müren İle Baş başa” serisi oluşturulur. Hem de, atmaya kıyılamayan, Zeki Müren’in güzel Türkçesiyle yaptığı şarkı anonslarıyla birlikte. Bu albümleri dinlerken sadece Zeki Müren’den şarkılar dinlemiyor, eski radyo günlerini bir daha yaşıyoruz adeta…